Mobile Nav

Wildcat Community

Our Episcopal Identity

School Worship

Creative, inclusive, and drawing fully upon the liturgical resources of The Episcopal Church, worship is a regular part of school life for all faculty and students.

Community Life

Reflection, prayer, and matters of the spirit are honored and cultivated and the physical, mental, and emotional health of all are supported and nurtured.

Religious Study

Meaningful, academically substantive, and age-appropriate; and in teaching the Christian tradition, fosters dialogue with other faith traditions.

Social Justice

Equity, justice, and a just society throughout the life of the school; the embracing and honoring of diversity; and the inclusion of community service and service learning into the life of the school.

Signature Programs

Wildcat Community

Events

Faculty/Staff Directory

Jennifer Agee

Third Grade Teacher

Jennifer Allen

5th Grade Homeroom/Math Teacher

Ashley Anderson

Pre-K4 Associate Teacher

Kyle Arnold

Director of Annual Fund and Parent Relations, Middle School Golf

Kelsey Backus

PreK3 Lead Teacher

Mary Baker

Controller

Andrea Barnett

Lower School Science Teacher, Varsity Girls Soccer, Varsity Tennis Coach

Jeffrey Barnett

Middle and Upper School Health and Fitness, Jr. High Head Football Coach, Assistant, Varsity Baseball and Wrestling

John Barnett

Network Administrator

Lara Beard

Middle History, World Religions, Director, Institute for Responsible Citizenship

Heather Benton

Chair, Upper School Math Department

Donald Betzold

Lower School Music

Vivian Blair

Upper School English

Lauren Blair-Marshall

Kindergarten Associate Teacher

Amos Branson

Assistant Director of Athletics, Varsity Wrestling

Susie Bridges

Lower School Science Teacher

Mary Jane Briggs

Lower School Director of Admission

Jan Britt

Middle School Office Manager

Stephani Brown

Pre-K4 Teacher

Martene Campbell

Upper School History Teacher, Sponsor, Student Congress, National Forensic League

Tom Charlton

Director of Finance and Operations

Karen Clark

Lower School Music & Drama

Lauren Clay

Upper School Administrative Assistant

Tandy Cobb

Upper School English

Kim Cole

Lower School Writing

Patti Coleman

Kindergarten Teacher

Charles Compton

Uppper School Science, AP Biology

Claire Contreras

Lower School Counselor, Lower School Academic Counselor

Lisa Conyer

Upper School English, Sponsor, Interact (Community Service)

Blane Covert Ph.D.

Upper and Middle School Dean of Students, 8th Grade English

Laura Crawford

Fourth Grade Teacher

Sandra Curtis

Assistant School Chaplain

Hope Dalton

Lower School Reading Specialist

Tricia Davis

Inerim Director of College Guidance

Angela Deloney

Assistant Controller

Francis Donald

PreK4 Associate Teacher

Michelle Dowell

Upper School Science, Assistant Dean of Students, Middle and Upper Schools

Lindsey Duncan

Lower School Physical Education, Middle School Tennis, Assistant, Varsity and Middle School Boys and Girls Soccer

Schree Eackles

6th Grade Boys Basketball

Chase Feland

Third Grade Teacher

Monica Fiedorek

7th Grade Girls Volleyball

Julie Fitz

Registrar

Jane Ann Fortenberry

Kindergarten Teacher

Brandon Friedel

Head Varsity Boys Basketball Coach

Kimberly George

Kindergarten Teacher

Laura Goodhart

Middle Science, Astronomy

Indy Grotto

First-Fifth Grade Spanish Teacher

Joe Hadden

Varsity Wrestling

Bruce Hall Ph.D.

Upper School History, AP European History

Davario Hardy

Director of Athletics, Varsity and Jr. High Girls Basketball

Sarah Higgins

Sixth Grade Art

Ashley Honeywell

Director of Alumni Relations, Broadcast Journalism Advisor

Lenna Hopkins

Nurse

Kathleen House

Lower School Math Specialist, Lower School Curriculum Specialist

Alicia Hughes

Third Grade Teacher

Troy Jackson

Lower School Physical Education, Assistant Varsity Football, 7th Grade Boys Basketball

Anthony Jemerson

Jr. High Football

Bethany Jennings

Fourth Grade Teacher

Katie Johnson

Pre-K 3 Teacher

Kim Johnson

Administrative Assistant to the Head of School and College Counseling

Barb Justus

Lower School Reading Specialist

Barbara Justus

Lower School Reading Specialist

Chelsea Kane

4th Grade Homeroom/Math Teacher

Leigh Keener

Lower School Math Specialist

Blake Kees

Kindergarten Associate Teacher

Haley Laffoon

Upper School Math Teacher

Kiril Laskarov

Instrumental Music

Rob Leacock

School Chaplain

Kara Lenfestey

7th Grade Math, Middle School and Varsity Girls Cross Country

Cole Lester

Head of Lower School, Assistant Varsity Girls Basketball

Pamela Lewis

Middle School English

Yan Li

Middle School Math Teacher

Scott Lien Ph.D.

Eighth Grade History

Meredith Linder

Lower School Librarian

Natalie Luer

Upper School French

Christy Marquis Ph.D.

Upper School Latin, Sponsor, Cum Laude Society

Micah Marsh

Director of Physical Education, Health, and Wellness, Head Varsity Boys Basketball Coach, Varsity Golf

Richard Marsh

Upper School History, Head Coach, Varsity Football, Varsity Baseball

Kelly Masel

Advancement Associate

Chuck McCormick Ph.D.

Head of Middle School

Tara McDaniel

Athletic Trainer, Upper School Health Teacher

Lucas McHan

Middle and Upper School Math, Statistics, Assistant Varsity Football Coach, 8th Grade Boys Basketball

Molly McNulty

PreK3 Associate Teacher, 8th Grade Girls Volleyball

Heather McPherson

Upper School English

Jessica McSpadden

First-Fifth Grade Visual Arts Teacher

Maddie Moffett

PreK4 Associate Teacher, Varsity Cheer Coach

J.D. Mullins

Head of Maintenance

Mary Ann Nichols

First Grade Teacher

Aaron Nixon

Kindergarten Teacher

Ashley Norwood

Pre-K4 Teacher

James O'Connell

Theatre Director

Rettina Olive Hill

Director of Wildcat Club, Director of Summer Daze

Duke Ophof

Varsity Boys Soccer, 9th Grade Volleyball

Kimberly Pate

Second Grade Teacher

David Perkinson Ph.D.

Head of School

Ruthie Peterson

PreK Spanish Teacher, Wildcat Club Curriculum Coordinator

Tracy Peterson

First Grade Teacher

Debbie Pettibone

Middle and Upper School Spanish, Sponsor, Diversity Council

Shauri Phillips

Lower School Reading Specialist

Lavada Pierce

Upper School Science

Catherine Radtke

Director of Learning Services

Matthew Radtke

Director of Institutional Advancement, Middle and Upper School Admission

Karley Reynolds

Sixth Grade Math

Katherine Robinson

Technology Integration Specialist

Christian Rogers

Technology Integration Specialist, Chess Coach, Robotics Coach

Jenny Ross

PreK - Kindergarten Art Teacher

Erick Saoud

Percussion Instructor

Jeanne Schallhorn

Fifth Grade Teacher

Catherine Schuhmacher

Assistant Head of Lower School

Joy Schultz

Upper School Art

Monty Smith

Assistant Athletic Director, Sports Information, Girls Varsity and Junior Varsity Volleyball, 7th Grade Girls Basketball

Don Stalls

Director of Innovation and Technology

Linda Stansbery

Second Grade Teacher

Robyn Steppig

Upper School Administrative Assistant

Jo Stoltz

Assistant to the Head of School

Shelly Sutton Chaudoir

Middle School English, Seventh Grade Writing

Samuel Tamo

Sixth Grade History, AP Psychology, Cross Country Coach

Anna TerAvest

Middle and Upper School Counselor

Molly Thicksten

Second Grade Teacher, 5th and 6th Grade Cheer Coach

Tonya Thomas

Lower School Administrative Assistant

Shannon Towe

PreK3 Associate Teacher

Mary-Brook Townsend

Middle School Librarian

Marty Trieschmann

Director of Marketing and Communications

Benjamin Utter Ph.D.

Seventh Grade History, Latin

Stephen Vano III

Choral Director, Director--MS and US Choirs, Men's Glee Club

Cindi Walker

Fifth Grade Teacher

Marlene Ware

Upper School Librarian

Bobbie Waters

Middle School Science, Anatomy and Physiology

David Webb

Latin, Greek

Tina West

Kindergarten Associate Teacher

Stan Whittlesey

Upper School Mathematics

Melissa Wilson-Baker

Learning Specialist, Junior High Cheer Coach
Powered by Finalsite